איך מקליטים תופים?

במדריך זה אני אשתדל להאיר לך את הדרך שלי להקלטת תופים.

תופים הם אחד המרכיבים החשובים ביותר של השיר, ​​על פני ז'אנרים רבים - רוב ניכר רוק / מוסיקה מתכת. טכניקות אלו המפורטות הן מה שפיתחתי במשך הזמן בסטודיו שלי - הם בהחלט לא "חקוקות בסלע" ואינן בהכרח הדרך "הנכונה" ללכת על משימה זו, אבל אני מבקש מכם לפחות לחשוב על ההנחות הללו, ואולי גם לנסות אותם בעצמכם אם אתם מקבלים את ההזדמנות. יותר מכל אני מקווה שתהנו מהדרכה זו ולהשיג קצת ידע נוסף ממנו. בואו נתחיל.

 

הערה ראשונה, תמיד לתת למתופף להרכיב את ערכת התופים. להכין להם כוס קפה ולתת להם לשבת בזמן שאתה עושה את סידור המיקרופונים או בשפתנו ה"מייקינג".

 

התחל עם התוף הרגל - תופי רגל מייצרים לחץ עצום ברמות הסאונד (SPL), כדאי להיות זהיר בבחירת מיקרופון - מיקרופון דינמי הוא כנראה ההימור הטוב ביותר שלך, AKG D-112 הוא תקן התעשייה כדי לקבל "תוף בעיטה ידידותית" תגובת תדר (אשר צריך פחות EQ'ing על mixdown). אם אתה לא יכול להשיג מיקרופון ייעודי לתוף רגל, Shure SM58 עושה עבודה די טובה אם תמקם אותו כראוי בזכות עקומת 4k זה "נוכחות" EQ - עם זאת, אם אתם נאלצים להשתמש SM58, יהיה עליך להוסיף תדר קטן על תדירות נמוכה של EQ כדי לפצות על תדירות התגובה של 58. אתה צריך רק להגביר סביב 80Hz בכ 3dB (ככלל יש להימנע EQ'ing כאשר מקליטים אלא אם כן אתה באמת צריך). חשוב גם לבדוק כי בעיטה היא מספיק "לחה", הטכניקה המקובלת היא לתלל שמיכת פוך או בתוך כרית - בסוף של יום זה צריך להיות עד פי שיקול דעתו של המתופף הם בדרך כלל יודעים מה הם רוצים לשמוע  יותר טוב ממך :)

 

באמצעות עמוד מיקרופון תופים שמים את המיקרופון כך שיהיה רק ​​בתוך החור בזווית מעט כלפי מעלה - אין להניח את המיקרופון סתם ככה - אז הסאונד יישמע "קופסתי" מידי והרי אתה רוצה שיישמע תוף רגל ולא קופסה. כמו כן, אם המיקרופון מצביע כלפי מעלה (וכל האחרים מכוונים כלפי מטה) - אתה צריך להפוך את השלב של האות. אם לשולחן שלך יש מתג פאזה הפוכה, נהדר. אם לא אז אתה בקלות יכול להפוך את שלב פעם את האות כבר מסומנים באמצעות עורך מדגם (כמו Soundforge)

 

אם יש לך מיקרופון ספייר אז זה יכול להיות רעיון לכוון את המיקרופון לכיוון העור באיזור הפדל רגל (שם הפדל פוגע בעור התוף רגל) - ניתן לעשות זאת די במיומנות עם SM58, אבל אם יש לך את המשאבים, מיקרופון מעבה (קונדנסור) עדיף. להעמיד את המיקרופון ממוקם לכיוון החלק העליון של התוף רגל - אתה רוצה להביא את הבום של העמוד מעל לפדל הרגל כך שהוא לא יפריע בדרך של הרגל של המתופף.

 

מיקרופון הבא זה הסנייר - אנשים רבים רגילים להשתמש בטכניקה "מעל ומתחת" המאפשרת לך לערבב יותר את הצליל של "הסנייר", אני גם עושה זאת אבל אני מעדיף לעשות זאת לעתים רחוקות מאד. עם זאת, יש ז'אנר מסוים של מוסיקה שממש מסתמכים על מכת הסנייר התחתונה.

 

Snare mic'ing הוא פשוט למדי בתיאוריה, אבל יכול להיות סיוט מבחינה טכנית. SM-57 בדרך כלל עושה עבודה נהדרת אם שמים בצורה נכונה. המיקרופון צריך להיות ממוקם מעל קצה הסנר כלפי מטה ולהצביע לכיוון מרכז הסנייר, קצת מחוץ למרכז ומצביע רחוק מכיוון ההייטס hihats (כדי למנוע זליגה). אם אתה נתקל בסאונד "מצלצלים" מוגזמת מן הסנייר, יש לוודא שהעור של הסנייר לא חזק מדי, תבקש מהמתופף שלכם כדי להתאים את הסנייר שלו, בתקווה זה ירפא את הבעיה. אם לא, אז עוד טריק עם מנסה היא להשיג חתיכה של סרט דביק (בסגנון גאפה או משהו) ומקפלים אותו לכדי עיגול (עם דבק בצד החיצוני) - ואז להדביק את זה בקצה החיצוני של הראש של הסנייר (ליד שולי הסנייר - מה שנקרא ה"רים").

 

אם אתה הולך לעשות את טכניקת "מעל ומתחת" אז אתה צריך להיות מאוד זהיר עם מיקום המיקרופון כדי להבטיח את המיקרופון השני להישאר באותה הפאזה - אם הם יוצאים מפאזה אז זה ישנה את הצליל האמיתי של הסנייר. אתה צריך לוודא כי הן המיקרופון של העור העליון והתחתון במיקום זהה (ממש ליד מרכז התוף) - שוב, כמו עם מיקרופון הרגל.

 

עוד דבר אחד אציין בהקשר של הסנייר - דחיסה. בהתאם לז'אנר של המוזיקה שאתה מקליט את המיומנות של המתופף שלכם, ייתכן שיהיה עליך להוסיף רק קצת דחיסה (לשמור את רף גבוה למדי 3:1 או פחות) זה יעזור לשמור על רמה קבועה (אשר באופן אידיאלי זה מה שאתה רוצה) - זה יהפוך את ה"גיין" Gain קל יותר למשחק. 

 

השלב הבא הם Toms - טום יכולים להיות ממזרים ומסובכים להצבת מיקרופון כראוי, ישנן טכניקות רבות ושונות. השיטה האוניברסלית בסטודיו היא להשתמש ב"מיני קליפ מיקרופון" כמו AKG C418PP - קליפ אלה של מיקרופון נתפסים על צידי הטום הם יכולים ללכוד את הצליל של התוף בצורה יחידנית כמה שאפשר עם זליגה מעטה - זאת, עקב בנייתם וצורתם, הם לעתים קרובות בעלי חוסר תגובה חזקה וסף נמוך (powerful low end response).

 

שיטה נוספת - באמצעות SM-58 אשר הוצב בין כ 6 ס"מ מעל שני הטמטמים - אם כי זה אינו מספק כל צורה של "הפרדת סטריאו", אך התוצאה תהיה הרבה יותר טוב ממה שציפיתם אחרי קצת EQ ב mixdown. מיקרופון נוסף דרוש על הפלור tom (אשר לאחר מכן ניתן panned ימינה בתמהיל) - פלור טם ניתן להקלטה גם באמצעות SM-57, אבל, אם יש לך מיקרופונים אחרים טובים, אז מעבה הסרעפת (large diaphragm) גדול יעבוד די יפה. מקם את המיקרופון מעל הרצפה טום ב זווית - כמו שעשית עם הסנייר.

 

Hi Hats הם הדבר הבא, אם כי לא הכרחי כי המיקרופונים של האובר היידס OverHeads יקלטו די טוב. עם זאת, אם יש לך מיקרופון הפנוי של ערוצי, מיקרופון HH יאפשר לך ליצור פירוט מלא חיים. Hi-hat בעל "קול" אשר באמת יכול לעזור לשמור על תחושה של תנועה במסלול שלך בשיר. HH כדאי להקליט עם מיקרופון מעבה במידת האפשר - AKG-414 עושה עבודה יפה או AKG C-1000. מיקרופון צריך להיות מעט מאוד מעל הHH העליונה בזווית מעט כלפי מטה.

 

הסט האחרון של המיקרופונים זה כמובן הOverHeads . הטכניקה הקלאסית של mic'ing  היא להשתמש בשני קונדנסורים זהים בעלי סרעפת גדולה על שני הצדדים של הסט כדי לקבל תהודה גדולה של הסט - האמת שקצת הפסקתי להשתמש בשיטה זו לאחר מה שאראה לכם עכשיו :)

 

שים את המיקרופונים שלך, כך שהם מול התוף רגל בגובה של כ -2 מטר מהרצפה. מקם את המיקרופונים כל שיהיו לכיוונים רחוקים אחד מהשני (טכניקת הX-Y) עם זאת, בשלב זה, עדיף להשתמש במיקרופון בעל סרעפת קטנה כגון הגאנים למיניהם (אני מעדיף את הC1000) כמו KG-C1000 זה נותן לך שדה סטריאו מסיבי עם הפרדה גדולה בהרבה של שמאל וימין. 
חשוב לציין כי טכניקה זו תגרום לHH להיות מצודד מידי ולכן עדיף שיהיה כמובן גם מיקרופון לHH.

 

לבסוף, אם יש לך מיקרופונים זמינים כדי לקבל סאונד "חדר" - זוג מיקרופנים קונדנסורים כמובן בעלי סרעפת גדולה הם רעיון טוב מאוד. דוגמאות טובות יהיו זוג NT2 של רודוס. תמקם אותם בצידי החדר במרחק של 7-9 מטר מהסט (אמרתי לך שאתה צריך חדר גדול עבור אלה? אני אישית לא הייתי טורח לכל הג'אנרים אלא מתמקד) - למקם אותם בכל צד של החדר ליצור שדה סטריאו עם שימוש עדין של reverb.

(מאת: מושיק צברי - איך מקליטים תופים?)